Про опалення твердопаливними котлами
Пелетні котли для опалення приміщень, в яких у якості палива використовуються паливні гранули (пелети).
Це стаціонарні пристрої потужністю від 15 кВт до кількох мегават, які встановлюються в спеціальному приміщенні, розташованому на першому поверсі, в підвалі будинку або в окремо розташованій споруді (наприклад, контейнерного (модульного) виконання), призначені для опалення всієї будівлі і забезпечення будинку гарячим водопостачанням.
Найпоширеніші запитання
Як вибрати якісний твердопаливний котел
Останні кілька років на ринку продажу котлів спостерігається істотне зростання інтересу до котлів твердопаливних типів. Це пояснює проста причина: споживачі прагнуть заощадити на опаленні та перейти з дорогого палива (газ і електроенергія) на більш дешевий варіант (вугілля, пелети, дрова).
Різної потужності, типу, способів завантаження, вітчизняного або іноземного виробництва - на українському ринку наданий величезний асортимент якісного опалювального обладнання.
Види металів, які використовують для котлів
А саме вас повинен хвилювати матеріал теплообмінника. Сталь і чавун - це найпопулярніші метали для нього, хоча у кожного є і переваги, і деякі недоліки.
Сталь дозволяє котлу без проблем переносити перепади температур, а значить довговічна. Але на відміну від чавуну, цей метал сильніше схильний до утворення іржі. Чим активніше і більше будуть з'являтися сліди корозії, тим менше прослужить таке обладнання. Але не варто надто турбуватися: вибирайте котли з товщиною стали теплообмінника 5-6 мм і тоді він напевно прослужить вам 12-15 років на совість.
Чавун відрізняється високою стійкістю до горіння і корозії. Не можна сказати, що цей метал зовсім не іржавіє, але процес відбувається набагато повільніше, ніж у сталі, або в меншій кількості. Але у чавуну є мінус - низька стійкість до перепадів температур. На практиці це означає, що чистка котла потребує тривалого охолодження, інакше чавун може лопнути.
Необхідна потужність опалювального обладнання
Кожен виробник пропонує моделі твердопаливних котлів з різною потужністю. Як визначити цей параметр? Досить застосувати просту схему розрахунків: для кожних 10 м2 площі обігріву необхідний 1 кВт потужності + запас 15-20%. Наприклад: для будинку на 200 м2 потрібно купити котел на 25 кВт.
Така формула працює, якщо висота стель в приміщенні, яке опалюється, становить не більше трьох метрів. Коли стелі істотно нижче або вище, скористайтеся формулою, яка враховує теплоізоляцію: площу помножте на висоту стель і коефіцієнт 40 (для утеплених приміщень) або 60 (неутеплених) + запас 15-20%. Наприклад: для такого ж будинку (200 м2, але з висотою стель 2,5 м2) без теплоізоляції знадобиться котел потужністю від 30 кВт.
Зверніть увагу: якщо плануєте задіяти котел не тільки для опалення, а також для нагріву води, ці формули не будуть правильними. Для виконання точних розрахунків потужності твердопаливного котла краще звернутися до фахівців.
Підключення до мережі і споживання енергії
Деякі види котлів здатні працювати автономно, для інших необхідно підключення до електромережі для управління, подачі живлення на водяний насос і роботи периферійного обладнання. До них відносяться моделі тривалого горіння, пелетні, піролізні. А базові види котлів, призначені для систем природної циркуляції, часто працюють без підключення до мережі.
Якщо у обладнання електронне управління, всередині нього є система для автоматичної подачі палива або вентилятор для регулювання руху повітря в пальнику, тоді необхідно забезпечити безперервне підключення до електромережі.
Найбільш часта причина задіяння електроенергії в котлах - використання електронного управління. Це спрощує спостереження і контроль за роботою твердопаливного котла, а також дозволяє економити на витраті палива.
Види твердопаливних котлів
Котли на твердому паливі класифікують на кілька видів: є пелетні, піролізні, звичайні моделі, тривалого горіння. Вони різняться по головних задіяних процесах і деякими характеристиками.
Звичайний однокамерний котел працює за принципом печі, тобто його головна характеристика - пряме горіння. Обладнання складається з камери згоряння, люка для закладки сировини, димоходу і теплообмінника. Проста конструкція - запорука стабільної роботи, адже фактично в котлі немає будь-яких деталей, які часто виходять з ладу.
Пелетні котли можуть працювати на різних видах палива. Основна сировина для горіння - продукти деревної переробки, тобто тирса і стружка, які пресують в спеціальні гранули. При роботі в ручному режимі можна використовувати вугілля, брикети, дрова, а в автоматичному - вугілля невеликого розміру і пелети. Найчастіше у пелетних моделей є ще один відсік перед камерою згоряння, а також передбачена автоматична подача деревних гранул.
Піролізні котли виробляють теплову енергію не тільки за рахунок прямого горіння палива, але і завдяки окисленню і спалюванню газу, що виділяється деревиною при згорянні. В результаті обладнання зможе створити температуру 900-1000 ° С, а значить істотно підвищити свій коефіцієнт корисної дії.
Котли тривалого горіння здатні помістити в собі за раз більше палива, ніж інші моделі, тому спалювання однієї партії дров триває довше. Це обумовлено тим, що горіння і подача повітря відбуваються у верхній частині обладнання. Важливо попередити ймовірні втрати тепла в котлах тривалого горіння. Для цього найчастіше використовують обшивку з мінеральної вати, фольги або інших ізоляційних матеріалів, які перешкоджають вивільненню тепла.
Види використовуваного палива
Саме для твердопаливних котлів є 4 можливих виду сировини: вугілля, дрова, пелети і паливні брикети. Кожен виробник дає докладні вказівки в інструкції по експлуатації котла, тому що різні його види мають свої нюанси:
- Вугілля є природним матеріалом, має високі показники тепловіддачі.
- Дрова можуть віддавати різну кількість тепла в залежності від виду деревини. До кращих сортів для опалення відносять граб, дуб, ясен і ін.
- Пелети це пресовані залишки від обробки деревини: тріски, кора, тирса та ін. Їх пресують у гранули з діаметром 6-8 мм.
- Паливні брикети (інша назва - евродрова) схожі з пелетами і відрізняються тільки розміром.
Пам'ятайте: краще використовувати переважно один вид палива. В такому випадку ви забезпечите твердопаливному котлу максимально тривалу і безпечну роботу.
Коефіцієнт корисної дії котла
Коефіцієнт корисної дії показує співвідношення, наскільки ефективно працює котел. Наприклад, показник 85% говорить про те, що тільки 15% теплової енергії було втрачено, а інша частина використовувалася для обігріву будинку. Відповідно, чим вище ККД вашого твердопаливного котла - тим краще.
Цей показник сильно залежить від самого обладнання і ряду зовнішніх факторів: вологості палива, методу спалювання, якості утеплення та ін. Досягти показника 95% по ефективності здатні досить дорогі моделі пелетних котлів, які, втім, швидко окупають свою вартість.
Переваги котельні на пелетах
Котельні на пелетах набули величезного поширення в США та Європі за рахунок своєї продуктивності та екологічності. Сама технологія вже встигла пройти перевірку часом та довела свою раціональність та енергоефективність у різних кліматичних та економічних умовах.
10 переваг пелетних котелень:
- Збільшена продуктивність;
- Висока економічність за рахунок спалювання бюджетного палива з деревних відходів та тирси;
- Екологічність палива, що спалюється;
- Низька зольність – такі котли вимагають чищення лише кілька разів за опалювальний сезон;
- Гнучка система налаштувань роботи устаткування;
- Можливість автоматизації подачі та спалювання палива;
- Віддалений контроль за показниками тепла;
- Відмінний моторесурс та висока надійність обладнання;
- Мінімальна потреба в обслуговуючому персоналі;
- Виготовлення, монтаж та введення в експлуатацію такої котельні в найкоротші терміни.
До переліку переваг можна додати також широкий асортиментний ряд пелетних котлів та іншого обладнання. Є можливість комбінувати котельні різної потужності для опалення компактних або масштабних будівель з різними технічними особливостями – дитсадків, готельних комплексів, офісів, складів, виробництв, торгово-виставкових центрів, адміністративних об'єктів тощо.
Класифікація пелетних котлів
Пелетні котли можна поділити на три основні групи:
- котли, що працюють виключно на пелетах;
- котли, в яких у екстрених випадках (відмова автоматики або несправність пеллетного пальника) в якості палива можна тимчасово використовувати дрова або брикети. Для цих цілей існують спеціальні знімні колосникові грати, які входять в загальну комплектацію подібних котлів;
- комбіновані пелетні котли, в яких, як і в комбінованих камінах, можна спалювати і пелети, і дрова або брикети.
У таких котлів є кілька камер згоряння. При необхідності пелетний пальник знімається протягом 20 хв., І пелетний котел може працювати як звичайний твердопаливний котел (на вугіллі, дровах і т. п.).
-
Паливна гранула
Паливні гранули, пелети - біопаливо, що отримується з торфу, деревних відходів та відходів сільського господарства. Являє собою циліндричні гранули стандартного розміру. Гранули класифікуються за їх теплотворною здатністю, вологістю та зольністю, а також за розмірами.
-
Пелетні котли
Котел в якому , як паливо використовуються деревні паливні гранули, спресовані на спеціальному пресі з деревних стружок, тирси та інших залишків від деревообробної промисловості.