Опалення – штучний обігрів приміщень з метою відшкодування в них тепловтрат і підтримки на заданому рівні температури, що відповідає умовам теплового комфорту і / або вимогам технологічного процесу. Під опаленням розуміють також пристрої та системи, що виконують цю функцію.
В залежності від теплопередачі всередині опалювального приміщення системи опалення поділяються на конвективні і променисті.
Конвективне опалення здійснюється за допомогою перемішування холодного та гарячого повітря. Промениста система заснована на перенесенні тепла тепловими променями.
Класифікація систем опалення:
- за типом нагрівача: газові, геотермальні, дров’яні, мазутні, сонячні, вугільні, торф’яні, пелетні, електричні (кабельна);
- в залежності від теплоносія: водяні, повітряні, парові, комбіновані;
- за типом обігрівачів: променисті, конвективно-променисті, конвективні;
- по виду циркуляції теплоносія: з природною та штучної (примусовою) циркуляцією;
- за масштабом дії: місцева і централізована;
- в залежності від режиму роботи: постійно працюючі протягом опалювального сезону і що періодично вмикаються (у тому числі акумуляційні);
Вогнеповітряне опалення
Сама назва говорить, що нагрів повітря здійснюється від вогню.
Найпершим джерелом вогнеповітряного опалення можна вважати звичайне багаття. У Стародавньому Римі існувала система під назвою гіпокауст. Нагрітий дим проходив у димних каналах, прокладених в кам’яних підлогах. Подібні системи існували і в стародавніх Китаї і Кореї. Потім з’явився камін. Після занепаду Риму в будинках середньовічної Європи з’явилися печі-кам’янки. Печі будували з глини, каменю і навіть кахлю.
Водяне опалення
Недоліки вогнеповітряного опалення та розвиток науки і техніки призвели до створення водяного опалення. Тут теплоносій-вода нагрівалася в печі і природним самопливом текла по трубах в опалювальні приміщення до приладів віддачі тепла. Ці системи дуже популярні досі.
Парове опалення
Парове опалення в основному почало застосовуватися на підприємствах, де були встановлені парові машини і було багато використання пари. Щоб використовувати тепло цього пара, що бездарно йшов у атмосферу, вирішили направити його в труби і опалювати виробничі приміщення.
Повітряне опалення
Останнім часом саме ця система досить популярна. У ній в теплогенераторі нагрівається теплоносій-повітря і подається в опалювальні приміщення.
Інфрачервоне опалення
В даний час найсучасніша, економна і модна система. В якості джерела тепла застосовуєтьсяінфрачервоні випромінювачі. Інфрачервоне опалення може бути як основним так і додатковим.Інфрачервоне теплове випромінювання нагріває не повітря, а безпосередньо, що потрібно обігріти: людей і навколишні предмети.
Термодинамічне опалення
Самий сучасний та ефективний вид опалювальної системи. У ній застосовується термодинамічна машина – тепловий насос. В ній тепло просто переноситься з навколишнього повітря всередину приміщення і за допомогою термодинамічної функції змінюється його температура.
Одним з прикладів застосування термодинамічного опалення можуть служити кондиціонери, які мають функцію обігріву. Технічна складність і відносно висока вартість таких систем поки стримує масове їх застосування.